Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 2, 2019 in Budowlanka |

Czy warto wyprowadzić się za miasto?

Czy warto wyprowadzić się za miasto?

Wizja powiększenia się rodziny zmusza wiele osób do zmiany miejsca zamieszkania. Ci, którzy stoją przed takim wyzwaniem, często rozważają przeniesienie się z miasta na wieś i zamianę mieszkania na dom. Czy to dobry pomysł? Jakie są wady i zalety wyprowadzki za miasto?

Więcej przestrzeni i zieleni – ogród

Dzięki sporej przestrzeni, jaką zapewniają podmiejskie działki, domy tam położone są zwykle bardzo przestronne. To sprawia, że można pozwolić sobie tam na wyraźne oddzielenie strefy dziennej od nocnej, a duży salon z kominkiem, jadalnia, czy sypialnia z własną łazienką i garderobą przestają już być niedostępnym marzeniem. W takich domach jest też miejsce na wszelkie praktyczne pomieszczenia takie jak spiżarnie, suszarnie, schowki itp. W domach położonych na terenie miasta raczej nie można pozwolić sobie na takie zagospodarowanie przestrzeni. Działki w mieście są wielokrotnie droższe i często mniejsze, więc osoby je kupujące muszą decydować się na projekty bardziej kompaktowe. Jeśli jednak komuś zależy na stworzeniu miejsca z dużą przestrzenią, to właśnie jest jeden z argumentów przemawiających za tym, aby zamieszkać za miastem.

Mieszkanie za miastem kusi też czystym i ładnym otoczeniem naturalnej przyrody. Osoby ze wsi i z terenów podmiejskich, które wypowiadają się na forach internetowych, mówią o spokoju, bliskości natury, ciszy i czystym powietrzu. Opowiadają, że na wsi/pod miastem żyje się spokojniej, nie czuć takiego pędu, a także jest więcej okazji do wypoczynku na zewnątrz – w lasach, łąkach, czy choćby własnym ogródku. Spanie w takim miejscu jest dużo przyjemniejsze – nie przeszkadzają imprezujący sąsiedzi czy ruch uliczny słyszalny z okna. Miejsce do zabaw dla dzieci i spokój okolicy ostatecznie przekonują wiele rodzin do osiedlania się poza terenem miejskim. Z tego powodu w miejscach takich jak np. Wrocław widać tendencję do rozrastania się osiedli tuż za granicami miasta i nieco dalej. Tak stopniowo powstają nowe aglomeracje.

Godziny spędzane na dojazdach i niedostępność wielu usług

Jest i druga strona medalu – osoby, które wybrały takie miejsce do osiedlenia się, narzekają na między innymi na to, że w małej miejscowości wszyscy wszystko o sobie wiedzą, nie da się być anonimowym. Mówią także, że aby zrobić większe zakupy składające się z rzeczy mniej popularnych, trzeba wyjechać do miasta do supermarketu, bo na miejscu sklepy wyposażone są raczej w podstawowe artykuły. Daleko jest też do wszelkich urzędów i potrzebnych instytucji. Dojazdy, zwłaszcza te codzienne, do pracy czy konieczność wożenia dzieci szkoły to również jedna z bolączek takich osób. Generują one dodatkowe koszty i zabierają sporo czasu.

Przeciwnicy mieszkania za miastem podają też argument, że w niektórych miejscach ciągle jest problem z działaniem niektórych mediów, nie da się założyć szybkiego internetu, a telefony nie łapią zasięgu. I ostatnia rzecz – w przeciwieństwie do mieszkań, domy oznaczają ciągły remont i konieczność myślenia o sprawach, które kiedyś załatwiał zarządca budynku.

Jeśli podsumuje się wypowiedzi osób, które mieszkają poza miastem, ogólne wrażenie jest jednak pozytywne. Mało kto żałuje, że wyprowadził się z miasta – osoby, które mają porównanie, często chwalą sobie swój wybór i podmiejskie życie.