Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 30, 2019 in Wnętrze |

Urządzamy miejsce do spożywania posiłków

Urządzając kącik jadalny, czy to w kuchni, czy w pokoju dziennym, powinniśmy się dobrze zastanowić nad doborem mebli do tego miejsca. To miejsce wpływa na wygląd całego domu i powinno być urządzone ze starannością co najmniej taką, jak w przypadku pozostałych pokoi i zakątków w domu.

Kącik jadalny w kuchni

Jeśli planujemy, że posiłki będziemy spożywać bezpośrednio w kuchni, rozważmy najpierw jakiego rodzaju meble powinny się tam znaleźć. Jest to dość istotna kwestia, mająca wpływ na jakość czasu tam spędzanego. To, na czym siedzimy podczas posiłku czy popijania porannej kawy w towarzystwie sąsiadki, powinno być przede wszystkim wygodne.

Istnieje kilka wartych uwagi rozwiązań, dotyczących miejsc siedzących w kuchni. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, możemy wziąć pod uwagę na przykład narożną ławę z niewielkim stołem, lub mały stół i niezbyt duże krzesła. Jeśli jednak kuchnia jest odpowiednio duża, pojawia się więcej możliwości, dzięki czemu spożywanie posiłków na pewno będzie przyjemniejsze i wygodniejsze, nawet w więcej liczącym gronie osób. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie planowania swojego domu, warto przeznaczyć w kuchni więcej miejsca na kącik jadalny – jest to z pewnością wygodniejsze niż przenoszenie się z jedzeniem do innego pokoju, w którym jest na przykład większy stół.

Ława i stół kuchenny

Swego czasu dość popularne były zestawy składające się z niewielkiego stołu oraz ławy do siedzenia, obitej tapicerką, często posiadającej dodatkowe schowki pod siedzeniami. Było dostępnych kilka wersji takich mebli, z czego niektóre doskonale nadawały się do wstawienia w róg pomieszczenia, co szczególnie istotne było dla małych kuchni i takich, w których inne meble przeszkadzają w swobodnym rozstawieniu pozostałych. Takie zestawy i dzisiaj można spotkać w wielu domach, nadal dostępne są w sklepach, a ich zaletą jest łatwość odnowienia i modyfikacji – wystarczy na przykład zmienić tapicerkę, by całkowicie odmienić styl pomieszczenia, w którym zestaw ten się znajduje.

Odrębna jadalnia

Jadalnia to pomieszczenie, które można było spotkać w starszych domach, dawnych dworkach szlacheckich lub w mieszkaniach o wyjątkowo dużym gabarycie. Obecnie nie jest ono tak częste, choć zauważa się powrót do podawania posiłków w innych pomieszczeniach niż kuchnia. Niektórzy stosują to tylko od święta, inni jako zwyczaj przyjęli, że jednak posiłki zjada się w większym gronie, i celebruje je z podobną uważnością codziennie, nie tylko w wyjątkowe dni. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Początkowo może być ono niewygodne, ale na pewno kulinaria spożywane w jadalni nabierają specjalnego charakteru, a oddziałując tak na nasze zmysły – może nawet smakują lepiej. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład aneks kuchenny – jest to specjalnie wydzielona przestrzeń większego pokoju, gdzie część dzienna jest w jakiś sposób oddzielona od tej, w której spożywa się posiłki. Podział może być dzięki zastosowaniu mebli odpowiedniego rodzaju, lub dzięki specyficznej budowie mieszkania.