Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 22, 2019 in Budowlanka |

Czas wyremontować swój własny dom

Gdy planujesz wyremontowanie domu, musisz liczyć się ze znacznymi nakładami finansowymi Oprócz tego koniecznie trzeba poradzić sobie także z kwestiami natury formalnej. W tym artykule podpowiemy jak to zrobić oraz przeprowadzimy Ciebie przez czasochłonny proces remontu Twojego domu. Możesz znaleźć również firmę, która wyremontuje Twój dom za Ciebie. To wygodne rozwiązanie i często praktykowane.

Nosisz się z zamiarem remontu Twojego starego domu. Od czego należy zacząć?

Zacznij od przeanalizowania przepisów prawnych, które wiążą się z remontem domu. Trzeba rozróżnić remont od przebudowy. Według przepisów prawa budowlanego, remonty są pewnego rodzaju odtworzeniem stanu pierwotnego i nie stanowią bieżącej konserwacji. Dopuszcza się możliwość zastosowania innych wyrobów budowlanych, aniżeli te ze stanu pierwotnego. Gdy mówimy o przebudowie, mamy na myśli wykonanie prac budowlanych, które spowodują zmianę parametrów użytkowych albo technicznych danego obiektu budowlanego.

Weźmy na przykład wymianę okien. Wymagają one zmiany rozmiaru i położenia. Wtedy kwalifikują się one do prac remontowych. To ważny fakt z punktu widzenia formalnego. Warto zaznaczyć, że generalne wyremontowanie domu murowanego lub drewnianego wystarczy jedynie zgłosić.

Samo zgłoszenie nie jest zbyt trudne. Dzięki temu nie będziesz mieć w przyszłości niemiłych konsekwencji. Wniosek należy zgłosić do starostwa powiatowego. Przewidziany na to termin wynosi 30 dni od rozpoczęcia robót. Gdy po tym czasie nie przyjdzie żadne zawiadomienie, wtedy możesz wystartować z pracami remontowymi.

Remont czy przebudowa? W tym momencie zaczynają się schody

Wyobraź sobie, że remont Twojego domu na wsi związany jest ze zmianą położenia dachu lub okien. Wtedy musisz uzyskać pozwolenie budowlane. Tak stanowi prawo w Polsce. Są to sytuacje typu: wymiana okien na inny rozmiar lub ocieplenie budynku, który ma więcej niż 12 metrów wysokości. Należy jeszcze dodać wykonanie instalacji gazowej.

Podsumowanie remontu domu

Sam musisz zdecydować, co chcesz wyremontować w swoim starym domu. Koniecznie wszystko przekalkuluj. Remont domu niesie ze sobą spore koszty. Porównaj ceny elementów domu w hurtowniach budowlanych. Skup się na rzeczach wysokiej jakości. Od Ciebie zależy jak piękny i wygodny będzie Twój dom po remoncie. Nie działaj pochopnie i na już. Takie prace wymagają głębszego zastanowienia się i wielu przemyśleń. Mam nadzieję, że pomogłem Tobie w dziedzinie remontu domu. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, możesz skorzystać z Internetu. Tam znajdziesz fachową pomoc i gotowe rozwiązania, które pozwolą Tobie skutecznie i efektywnie wyremontować Twój dom, który stanie się piękny.