Specyfika architektury nowoczesnej
Architektura ciągle się rozwija. Zwłaszcza nowoczesna architektura, która musi spełniać wiele wymogów, takich jak funkcjonalność, efektowność, wykorzystanie przestrzeni miejskiej i nowoczesnych technologii.
Czym charakteryzuje się nowoczesna architektura?
Pierwszą, najważniejszą cechy architektury nowoczesnej jest funkcjonalność. Na nią składa się jej konstrukcja, położenie i umiejscowienie poszczególnych elementów. Dzięki funkcjonalności konstrukcji jeden budynek może służyć zarówno za biurowiec, restaurację i oferować apartamenty mieszkalne na raz.
Taka funkcjonalność możliwa, jest także dzięki położeniu. Im budynek jest bardziej w centrum, gdzie jest mniej miejsca i potrzeba wielofunkcyjnych budowli.
Drugą ważną cechą architektury nowoczesnej jest podejście minimalistyczne. Nowoczesne budynki mają zwykle mało zdobień, w dodatku umiejscowionych w niezbyt widocznych miejscach, chyba, że mają one znaczenie pod kątem użytkowości.
Trzecią cechą takiego stylu architektonicznego jest maksymalne wykorzystanie zalet każdego pomieszczenia, jakie zostało wybudowane. Zwłaszcza łatwo dostępność tego miejsca, jego położenie i wielkość.
Jakie stosuje się materiały?
Nowoczesny budynek wyróżnia się też zastosowaniem pewnych materiałów budowlanych. Najbardziej powszechnym jest beton i stal, do stworzenia surowego stanu budynku. Trzecim najpowszechniejszym materiałem jest szkło. Szklane ściany już od dłuższego czasu pokrywają ściany nowoczesnych apartamentowców i biurowców.
Zwłaszcza, w budynkach bardzo prestiżowych, położonych w pięknych dzielnicach miast lub wychodzące na piękne krajobrazy.
Czy tylko te materiały?
Jednak w nowoczesnej architekturze wychodzi się poza ramy naznaczone tymi trzema materiałami. Obecnie technologia i możliwości, jakimi mogą się posługiwać doświadczeni budowlańcy i architekci, umożliwiają, zbudowanie wielu elementów nowoczesnych budowli z innych surowców. Takie rozwiązanie jest na dodatek bardzo często wykorzystywane, by pozyskać nowe właściwości budowli, nowe funkcje i możliwości wykorzystania przez użytkowników.
Ale to mniej znaczy więcej
Architekci mimo tego wolą jednak używać jak najmniej materiałów. Główną zasadą nowoczesności jest bowiem minimalizm – mniej znaczy więcej. Dlatego mimo wszystko, nie zobaczymy w nowoczesnym budynku mozaiki różnych materiałów. Prędzej zobaczymy minimalistyczne, funkcjonalne wnętrza rodem z filmów sciene-fiction, gdzie ze ścian i podłogi można rozłożyć kolejne meble i przestrzenie robocze.
[h5] Główne aspekty nurtu nowoczesnego w architekturze [/h5]
Minimalizm w nowoczesnej architekturze był podyktowany wieloma aspektami użytkowymi.
Po pierwsze w miastach szybo rosła liczba ludności, na przełomie XIX i XX wieku. Dlatego architekci musieli obmyślić technologie, by budować budynki o większej powierzchni, przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni w mieście. W wyniku tego powstały dobrze nam znane wieżowce, biurowce i wielopiętrowe apartamentowce.
Po drugie rozwinęło się budownictwo rodzinne, wielopiętrowe. Jedna rodzina przestała zajmować jeden budynek, aby teraz zajmować jedno piętro lub tylko część piętra na przykład mieszkanie.
Po trzecie – należało maksymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń, jaką się znalazło w mieście. Nie można już było pozwolić, aby w centrum miasta znajdywały się mało funkcyjne budynki.
Najnowsze komentarze