Budujesz dom jednorodzinny? Rozważ to w projekcie
Domy jednorodzinne wolnostojące to najczęściej występująca forma nieruchomości na wsiach i małych miasteczkach. Mają one wiele zalet, wśród których najważniejszą jest przede wszystkim prywatność i niezależność rodziny tam mieszkającej, która nie ma za ścianą żadnych sąsiadów, a wokół domu przestrzeń tylko na własny użytek. Pomimo coraz większej popularności domów szeregowych, bliźniaków, wiele osób nadal uważa, że gdyby miało się decydować na budowę domu, to tylko wolnostojącego, jednorodzinnego. Jeśli też do nich należysz, podpowiadamy, jakie elementy warto rozważyć w projekcie, żeby wykorzystać w pełni przestrzeń działki.
Lukarna z balkonem
Lukarna z balkonem to często pojawiający się element zdobiący domy jednorodzinne. Daje on namiastkę posiadaniu tarasu lub większego balkonu, ciągnącego się przez całą kondygnację. Dodatkowo lukarna z dużym oknem doświetla wnętrze pomieszczenia, które się za nią kryje oraz jest ciekawą ozdobą prostej bryły domu. Rozwiązanie to ma oczywiście swoje minusy – przede wszystkim lukarna z balkonem jest konstrukcją, którą dość ciężko jest wybudować, dlatego nosząc się z takim zamiarem, trzeba zadbać o pomoc sprawdzonych fachowców i dobrze rozpisany projekt, który nie pozostawi im cienia wątpliwości.
Garaż wbudowany w bryłę domu
Osoby zamierzające zbudować dom, już na etapie wyboru projektu planują też garaż, albo garaże (bo dzisiejsze rodziny często mają przynajmniej dwa samochody). Jeśli dysponujemy niezbyt dużą działką, rozważmy kwestię wbudowania garażu w bryłę domu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – wspomniana już oszczędność miejsca to tylko jedna z nich. Oprócz tego nie musimy starać się o pozwolenie na budowę, a także płacić wyższego podatku. Garaż wbudowany w bryłę domu może nieco od niej odstawać, a wystający dach może posłużyć jako dodatkowy taras. Niektórzy idą o krok dalej i na tak dachach tych urządzają nawet ogrody. Jeśli odpowiednio zaprojektujemy całą kompozycję, na pewno nie będziemy mieć wrażenia, że garaż zdominował budynek lub stanowi jego nienaturalnie doklejoną część.
Ogród i przydomowy basen
Basen przy domu może być dobrym pomysłem, o ile posiadamy na naszej działce ustronny zakątek, do którego nie sięgną spojrzenia sąsiadów czy przechodniów. Dzięki temu zapewnimy sobie intymność i swobodę w korzystaniu z basenu. Oczywiście miejsce takie powinno być też położone z dala od drzew czy większych krzewów, aby opadające liście nie powodowały konieczności ciągłego oczyszczania basenu.
Aby być w pełni zadowolonym ze swojego basenu, trzeba dobrze wybrać, w jakiej technice go zbudujemy. Nie w każdym miejscu pasuje dana technologia, dlatego też warto wcześniej poradzić się specjalisty. Pomoże to nam zaoszczędzić nerwów i prawdopodobnie pieniędzy. Dla tych, którzy nie mają możliwości zbudowania basenu w ogródku, jakimś wyjściem może być basen wewnątrz domu. Najczęściej buduje się je w piwnicy. Są one bardziej kosztowne i wymagające, jednak można w nich pływać w każdą pogodę.
Najnowsze komentarze