Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 2, 2018 in Budowlanka |

Finansowanie zakupu mieszkania lub domu

Wielu z nas marzy o tym, żeby mieć swoje własne cztery ściany. Od kilku dobrych lat wynajmujemy mieszkania, ale przestaje nam to wystarczać. Chcemy w końcu mieć coś na własność. Niestety kupno mieszkania czy domu nie należy do najtańszych. Jakie mamy możliwości finansowania tak sporej inwestycji?

Zakup za gotówkę

Jest to najprostszy sposób, ale niestety niewiele osób jest w stanie sobie na niego pozwolić. Zazwyczaj nie jesteśmy w posiadaniu takich oszczędności i musimy szukać innych możliwości. Jeśli jednak jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na zakup domu za gotówkę, musimy pamiętać o tym, żeby nigdy nie robić tego faktyczną gotówką! Znacznie bezpieczniejszy będzie przelew albo czek, w zależności od tego jaka forma bardziej nam odpowiada.

Pożyczka bankowa

Jeśli jednak nie stać nas na zakup domu gotówką, możemy zdecydować się na kredyt hipoteczny, sposób finansowania, który ma swoje wady i zalety. Zacznijmy jednak od pozytywów. Pozwala on na zakup nieruchomości od razu, nie musimy czekać i odkładać pieniędzy. To bardzo opłacalna opcja, bo od razu możemy mieszkać we własnym domu, a nie w wynajmowanym mieszkaniu. Poza tym, jeśli uda nam się znaleźć kredyt hipoteczny o niskim rrso, nie będzie on nas dużo kosztował. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to zobowiązanie na długie lata. Bank sprawdzi naszą wypłacalność zanim przyzna nam pożyczkę, ale nie jest on w stanie przewidzieć wszystkiego, co może wydarzyć się w naszym życiu w ciągu następnych kilku lat. Musimy liczyć się z tym, że możemy stracić pracę i nie być już w stanie spłacać rat kredytu. Dlatego decyzję o tego rodzaju finansowaniu trzeba podjąć bardzo rozważnie.

Najlepsza oferta

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny? Nie jest to proste zadanie, ale istnieje kilka trików, które mogą nam je ułatwić. Przede wszystkim, należy przejrzeć tyle ofert, ile tylko zdołamy. Musimy porównać koszty pożyczek, ich rrso i czas spłaty. Najważniejsza dla nas powinna być miesięczna rata, która bardzo często nie jest podana w ofercie. W takiej sytuacji warto skorzystać z kalkulatora rat, który jest dostępny w internecie. Wprowadzamy do niego wszystkie dane takie jak rrso, sumę kredytu i czas na jego spłatę, a system pokazuje nam ile dokładnie będziemy płacić w każdym miesiącu przez konkretną ilość lat. W ten sposób musimy porównać sobie jak najwięcej ofert, żeby finalnie znaleźć tą najlepszą, która będzie się nam najbardziej opłacała.