Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 21, 2018 in Budowlanka |

Kredyt hipoteczny – jak dostać?

Wielu z nas marzy o tym, żeby mieć swój własny dom lub mieszkanie. Niestety bardzo często finanse nie pozwalają nam na spełnienie tego marzenia. Ceny nieruchomości rosną z roku na rok i coraz trudniej jest kupić lokum za gotówkę. Na szczęście większość z nas może starać się o kredyt hipoteczny. Jak to zrobić i na czym polega taki rodzaj pożyczki? I co jeśli bank nie chce przyznać nam kredytu na budowę domu lub kupno mieszkania?

Czy dostanę kredyt?

O kredyt hipoteczny może się starać każdy. Wystarczy udać się do banku i złożyć odpowiedni wniosek. Problemem może okazać się to, czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, czy nie. Jakie informacje sprawdzi bank, zanim przyzna nam kredyt? Przede wszystkim, będzie on chciał poznać nasze dane osobiste, a więc do banku należy iść z dowodem osobistym, lub jakimś innym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Kolejną rzeczą, jaką bank będzie chciał sprawdzić, będzie nasza wypłacalność. W tym celu będziemy musieli pokazać zaświadczenie o zarobkach. Jeśli pracujemy na umowie o pracę, będziemy mogli dostać taki dokument od pracodawcy. W przypadku osób, które prowadzą własny biznes, będą musiały one pokazać zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Problemem może się okazać umowa zlecenie lub o dzieło. Banki bardzo często uznają je za zbyt niepewne i może się okazać, że umowa kredytowa pozostanie w strefie marzeń.

Co jeśli nie dostanę kredytu?

Zawsze istnieje możliwość, że jednak nie dostaniemy kredytu. Powody mogą być różne, ale najczęstszym z nich jest niewypłacalność. Oprócz tego, problemem może okazać się fakt, że jesteśmy wpisani do rejestru dłużników. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Może się okazać, że jeśli będziemy chcieli spróbować starać się o kredyt jeszcze raz w przyszłości, przyjdzie nam zmienić pracę i zacząć oszczędzać pieniądze. Banki przychylniej patrzą na osoby, które przychodzą do nich z jakimś wkładem własnym. Zmiana pracy może się też wiązać z większą wypłacalnością, dzięki której być może uda nam się dostać wymarzoną pożyczkę. Bardzo ważne jest też to, żeby spłacić wszystkie długi, zanim wrócimy do kredytodawcy. Jeśli to będzie problematyczne, być może budowa domu w tym momencie nie jest najlepszym pomysłem. Problemy finansowe lubią się nawarstwiać, więc najrozsądniej będzie najpierw spłacić dawne zobowiązania i dopiero później może pojawić się kolejna umowa kredytowa. W ten sposób może nam się udać uniknąć poważniejszych długów, z których później może być naprawdę bardzo trudno wyjść.