Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2020 in Budowlanka |

Dlaczego lepiej domagać się faktury?

Dlaczego lepiej domagać się faktury?

Remonty to zawsze wydatki. Niekiedy wiążą się z problemami w postaci nieprzyjemnych niespodzianek, niekiedy z miłą niespodzianką ze strony firmy. Jednak na pewno, nie można uznać za miła niespodziankę, kiedy pracownicy firmy zwlekają z robotą, albo kiedy kierownik nie chce faktury.

O co chodzi z tą fakturą?

Wystawienie faktury to nie tylko podpisanie rachunku, za to, ile zapłaciłeś ekipie remontowej. Na podstawie takich faktur muszą oni odprowadzić składki zdrowotne, a przede wszystkim zapłacić podatki. Jak każdy wie, w Polsce mamy stosunkowo wysokie podatki, a są tacy, którzy kombinują jak oszukać system skarbowy.
Pracownicy takich firm oferują więc, że zainkasują nawet mniejszą cenę usługi, jeżeli będziemy skłonni nie żądać faktury. Czy im się to opłaca? Bardzo.
Bo skąd taki laik może wiedzieć ile co kosztuje? Taka firma może najpierw podać wyższą cenę, a cena podana bez faktury będzie ceną faktyczną.

Ale dlaczego nie można pozwolić ludziom zarobić kilka złoty więcej?

Większość nawet nie zastanawia się, dlaczego zgoda na niewystawienie faktury jest taka zła. Przecież dla nas nie jest to zbyt wielka różnica, a ktoś sobie więcej zarobi.
Gdyby to było tak dobroduszne… Ale nie jest.
Prawda jest taka, że umowa, jest jedynym potwierdzeniem tego, że dana firma pracowała u ciebie, wykonywała daną pracę i pobrała pieniądze. Po co nam taki dowód?

Dlaczego warto mieć umowę na piśmie?

Niektórzy mówią po co ta faktura, przecież ona nie sprawi, że praca zostanie skończona wcześniej, czy lepiej. Tak właściwie to może.
Faktura to prawny ślad tego, że dana firma robiła coś u nas. Na podstawie takiej umowy możemy, w razie wszelkich uszkodzeń, niedorobień, opóźnień domagać się odszkodowania. Ponad to, jeśli pracownicy danej firmy zaczną wynosić materiały, które kupiłeś na swoją budowę, także umowa z daną firmą jest podstawowym dowodem, który pomoże ci w ewentualnym toku procesów prawnych.

Wybieraj tylko firmy z umową

Jeśli firma, którą chcesz zatrudnić proponuje ci, że zrobi u ciebie remont taniej ale bez podpisywania umowy powinieneś od razu zrezygnować z jej usług. To pierwszy znak, że są zwykłymi oszustami, którzy oszukują system skarbowy. A jeśli już oszukują skarbówkę, to dlaczego nie mieliby oszukać i Ciebie? Każda firma może podać, że ma siedzibę w mieście Wrocław, podać numer do swojego szefa i powiedzieć, że zamiast umowy to w razie kłopotów dzwonić pod ten numer. Po tygodniu może za to zwinąć się z roboty, z twoimi pieniędzmi, a ty nie będziesz mógł ani dodzwonić się na podany numer, ani zawiadomić policji. Bo nie masz dowodu, że kiedykolwiek ktoś u Ciebie pracował. Jeśli masz umowę, masz choć ślad, że ktoś był w twoim domu i nie wykonał swojej części umowy.
Poza tym firmy, które od razu podpisują umowę to zwykle solidne firmy, z dobrą reputacją, które nie mają potrzeby oszukiwać, by dość zarabiać. W dodatku są świadome tego, że mając umowę to ty możesz w razie jakiś problemów domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia.