Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 2, 2019 in Budowlanka |

Chcesz kupić mieszkanie? Koniecznie przeczytaj!

Powziąłeś decyzję o zakupie nowego mieszkania. Chcesz w nim czuć się komfortowo z całą Twoją rodziną. To ważne, aby wszyscy członkowie rodziny byli szczęśliwi w mieszkaniu. Dopasuj parametry mieszkania. Określ ile pokojów ma mieć, w jakiej dzielnicy ma się znajdować, ile ma wynosić metraż oraz na którym piętrze ma się mieścić. Dzisiaj opiszę Tobie jak wygląda zakup mieszkania również od strony prawnej.

Kupno mieszkania, wymagany akt notarialny oraz odpowiedzialność notariusza

Gdy nabywasz nowe mieszkanie, wymagane jest przeniesienie praw własności na nabywcę (czyli w tym wypadku na Ciebie). Akt wystawia upoważniony do tego i zobligowany przepisami prawnymi – notariusz. Ma to swoją cenę. Oprócz tego, będziesz także musiał zapłacić notariuszowi za przygotowanie wypisy aktu notarialnego. Od notariusza wymagasz, aby cała transakcja odbyła się zgodnie z prawem. To on musi sprawdzić wszystkie dokumenty i zagwarantować Tobie legalność dokonania transakcji – gdy mamy na myśli kupno mieszkania. Rolą notariusza jest także wytłumaczenie Tobie w zrozumiały sposób stosownych zapisów prawnych, zawartych w umowie. Zdarzają się takie sytuacje, w których notariusze są wręcz negocjatorami między kupujący a sprzedającym. Powinien on rozwiązać wszelkie konflikty – jeśli takie zaistnieją. Zadaniem notariusza jest także złożenie wniosku do Sądu Rejonowego o wykonanie zmian w księgach wieczystych. Gdy zajdą dodatkowe potrzeby, wykonuje on także inne czynności notarialne.

Przechowywanie dokumentów

Za przetrzymywanie umowy oryginału odpowiedzialność spoczywa na notariuszu. Czas przechowywania dokumentu wynosi 10 lat. Gdy ten czas upłynie, dokumenty zostaną przekazane do archiwum sądowego.

Odpowiedzialność decyzji w związku z zakupem mieszkania

Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania, przemyśl wszystko kilkukrotnie. To będzie jedna z Twoich najważniejszych, życiowych decyzji. Naradź się z żoną! Posłuchaj opinii fachowców, doradców do spraw nieruchomości. Zadbaj o to, aby potencjalne mieszkanie było spełnieniem marzeń Twoich i Twojej rodziny. Przecież chcesz czuć się w nowym mieszkaniu bezpiecznie, komfortowo, przyjemnie. Pragniesz aby pozostali członkowie rodziny również byli szczęśliwi. Zwróć też uwagę na cenę. Dokonaj całościowej analizy. Porównuj ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym. Sprawdzaj w jakiej lokalizacji ma znajdować się Twoje potencjalne mieszkanie. Ważne są także takie elementy jak: lokalizacja, bliskość sklepów, marketu, centrum handlowego, czy w pobliżu jest park zabaw dla dzieci, jak daleko znajduje się szkoła, przedszkole, itd. Przykłady te można mnożyć.