Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 25, 2018 in Budowlanka |

Architekt idealny – jak go znaleźć?

Projekty budowlane są podstawą każdej budowy i warto na nie poświęcić trochę czasu i pieniędzy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nie da się jednak ukryć, że potrafią one być dosyć kosztowne. Ile tak naprawdę kosztuje zaprojektowanie domu i na co trzeba zwrócić uwagę wybierając architekta, który zajmie się tym zadaniem?

Od czego zależy koszt projektu domu?

Kiedy decydujemy się na budowę domu, chcemy, żeby wszystko zostało wykonane dobrze, tanio i szybko. Niestety nie da się połączyć tych trzech rzeczy. Wydawać by się mogło, że narysowanie takiego projektu to tylko chwila, ale dopóki sami nie zobaczymy jak wygląda ten proces, nie mamy pojęcia jak naprawdę to wygląda. Każdy dobry architekt policzy sobie odpowiednią sumę za swoje usługi i jeśli chcemy, żeby wykonał swoją pracę starannie, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za projekty domu zależy tylko i wyłącznie od specjalisty, na którego usługi się zdecydujemy. Nie mniej jednak, nie możemy oczekiwać, że będzie ona bardzo niska, bo wykonanie takich planów nie jest prostym zadaniem.

Czy istnieje architekt idealny?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że architekta zatrudniamy po to, żeby nam pomógł. Nie jest to osoba, która chce w jakikolwiek sposób utrudnić naszą pracę czy uniemożliwić budowę domu. Musimy liczyć się z jego wskazówkami, ale oczywiście możemy też wspominać mu o swoich uwagach. W końcu chodzi tutaj o dom, w którym to my będziemy mieszkać! Nie mniej jednak, wielu ludzi naskakuje na architektów i krytykuje ich pracę. Nie ma to większego sensu, bo musimy sobie uświadomić, że to on jest tutaj specjalistą i prawdopodobnie ma rację. W pewnych kwestiach należy mu po prostu zaufać i zdać się na jego specjalistyczną opinię.

Jak znaleźć odpowiedniego architekta?

Najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę kiedy szukamy architekta idealnego jest jego portfolio. To w nim zobaczymy wszystkie jego poprzednie projekty i przekonamy się, czy jego styl nam w ogóle odpowiada. Warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciom domów i przejrzeć projekty budowlane, które dana osoba przygotowała w przeszłości i zadać sobie pytanie czy chodzi nam o coś podobnego. Oczywiście architekt pracuje dla nas i będzie chciał dopasować się do tego, co nam się podoba, ale ma on swój określony styl, w którym projektuje i tego nie zmienimy. Dlatego właśnie tak ważne jest przyjrzenie się jego stronie internetowej (jeśli takową ma) i portfolio. Dopiero później należy patrzeć na ceny.