Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 12, 2020 in Budowlanka |

Jak wybrać firmę do remontu?

Jak wybrać firmę do remontu?

Wiele osób się teraz buduje, lub dokonuje remontów. Jednak nie własnoręcznie, lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Obecnie do większości tego typu zadań najmuje się firmę.
Nie powinno to nikogo dziwić, bo firma remontowa powinna zrobić swoją pracę szybciej, lepiej i bez straty materiałów. Tylko, że nie zawsze tak jest.
Tak jak wśród rodziny, tak i wśród firm zajmujących się budowaniem domu od podstaw lub remontami znajdzie się czarna owca. Ludzie, który nie wyrabiają się w terminach, źle oceniają kosztorys, przez co musimy dopłacać lub dokonują zmiany w projekcie bez naszej wiedzy.
Nie mówiąc już o najczarniejszych owcach ze wszystkich, czyli oszustach, którzy kradną materiały z naszej budowy, lub kupują tańsze zamiast droższych, a różnicę wkładają do własnej kieszeni.
Jak przeprowadzić remonty bez takich niespodzianek? Jak wybrać dobrą, solidną firmę remontową?

Poczta pantoflowa

Poczta pantoflowa, czyli nic innego jak plotki, rozmowy na mieście. Wybierając firmę do pracy u siebie można z niej skorzystać pytając przyjaciół, rodziny i sąsiadów, czy ktoś w okolicy nie robił remontu albo prac budowlanych. Czy nie ma do polecenia jakieś solidnej firmy. Lub odwrotnie. Jakiej firmy unikać, by oszczędzić sobie pieniędzy, nerwów i czasu.

Kiedy nic w okolicy nie wie, nie orientuje się

Jeśli nikt nie potrafi Ci odpowiedzieć na twoje pytania odnośnie firmy do przeprowadzenia remontów, zawsze zostaje Internet. Na różnego typu stronach możemy znaleźć wiele ofert firm, porównać ze sobą ceny oferowane na ich stronach, a także przeczytać opinie innych klientów. Zwłaszcza ważne są te opinie. Warto zwrócić uwagę na większość, w tym te negatywne i pozytywne.
Dlaczego tak to zaznaczamy? Bo na wielu stronach możliwe jest filtr komentarzy, na przykład pod kątem ilości gwiazdek, jakie przyznajmy danej firmie. Większość takich witryn jest ustawiona na to, aby od razu pokazywać tylko te najlepsze komentarze. Aby zobaczyć te mniej pochlebne, musimy się trochę natrudzić. Jednak to daje nam pełniejszy obraz firmy, którą chcemy zatrudnić.

Sygnały, przez które lepiej zrezygnować z usług firmy

Czasami mimo przeczytania tylu opinii i wypytania znajomych możemy trafić na przysłowiowego partacza. Jak go rozpoznać i kiedy “uciekać”?
Po pierwsze – kontakt. Jeśli nie ma z nim dobrego kontaktu i seryjnie nie odbiera naszych telefonów nawet kilka dni, powinniśmy zastanowić się czy na pewno chcemy go wynająć. W końcu jeśli robimy remont, albo mamy budowę, na której nie możemy być codziennie, kontakt telefoniczny to podstawa. Kiedy go nie ma, jak można mówić o udanej współpracy?
Po drugie – profesjonalizm. Solidna firma, która przeprowadza remonty od lat najpierw chce sprawdzić, zobaczyć, wymierzyć co jest do zrobienia i to wycenić. W końcu każda ze stron musi wiedzieć jak to wygląda teraz, jak ma wyglądać po robocie, ile to zajmie czasu i materiałów. Jeśli przedsiębiorstwo, z którego usług chcemy skorzystać pomija ten krok, lub chce wyliczenia oprzeć jedynie na naszych słowach powinniśmy zacząć coś podejrzewać. Bo jak laik może dobrze wyjaśnić fachowcowi, o co mu chodzi i jak to wygląda?
Po trzecie – zorientuj się sam w cenach materiałów. Jeśli wycena, którą Ci poda firma wyda się zbyt duża zapytaj o ceny materiałów i porównaj z tymi, które ty znalazłeś. Niewielka różnica może zajść, ale większe… Cóż, powinieneś wyjaśnić z kierownikiem budowy.