Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2018 in Budowlanka |

Jak zbudować dom oszczędnie?

Wiele z nas marzy o tym, żeby w końcu zbudować swój własny dom. Niestety okazuje się, że cena takiego przedsięwzięcia ciągle rośnie. W tym roku zapłacimy za swoje cztery ściany aż o 9% więcej, niż zapłacilibyśmy dwa lata temu. Materiały budowlane drożeją i niewiele możemy z tym zrobić. Jedynym, co nam pozostaje jest spróbować rozplanować swój budżet tak, by koszt budowy domu nie obciążył nas finansowo aż tak bardzo. Jak to zrobić?

Kilka ważnych decyzji na start

Tak naprawdę koszty budowy zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniej działki. Od tego, jaki teren wybierzemy będzie zależała spora część całej ceny naszej nieruchomości. Ceny są bardzo różne w zależności od regionu, o jakim mówimy, ale jest kilka czynników, które mogą ją diametralnie zmienić. Przede wszystkim, im dalej od centrum, tym taniej. Takie rozwiązanie ma swoje minusy, bo dojazdy do pracy czy szkoły mogą sprawiać nam spory kłopot, ale jednak da się w ten sposób sporo zaoszczędzić. Co więcej, duże znaczenie ma teren, na którym położona jest dana działka. Musimy uważać na to, by nie był on podmokły, bo taki przysporzy nam tylko więcej kosztów później. Będziemy musieli go osuszać, a i to może się okazać niewystarczające.

Czy materiały budowlane muszą być drogie?

Kolejnym elementem, który jest w stanie obciążyć nasz budżet są materiały budowlane. Niestety ich cena stale rośnie, ale jest kilka sposobów, dzięki którym możemy trochę zaoszczędzić. Przede wszystkim najbardziej opłaca się kupować większe ilości tych materiałów. Ceny hurtowe są zwykle niższe, niż te detaliczne. Czasem ekipy budowlane mają zniżki w sklepach z materiałami i sprzętem, więc jeśli mamy ku temu okazję, warto z tego skorzystać. Na pewno nie zaszkodzi ich o to zapytać.

Czy warto oszczędzać na budowlańcach?

Absolutnie nie. Ekipa budowlana może sporo kosztować, ale nie powinniśmy na niej oszczędzać. Jest to grupa fachowców, którzy powinni dostać godziwą opłatę za ich pracę. Koszt budowy domu może przez to wzrosnąć, ale na pewno warto. Gdyby nie oni, nasza nieruchomość w ogóle by nie powstała. Oczywiście jednocześnie należy uważać na oszustów, którzy tylko czają się na klientów, którzy nie znają branży, ale tak naprawdę duża część robotników jest naprawdę uczciwa. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy poczytać opinie w internecie i sprawdzić co inni klienci myślą na temat danej grupy. W ten sposób możemy ustrzec się przez zostaniem oszukanym i narażonym na różne nieprzyjemności.