Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2021 in Budowlanka |

Jak wybrać dobry projekt domu?

Jak wybrać dobry projekt domu?

Budowa domu to ogromne wyzwanie, które wymaga od inwestorów ogromnego zaangażowania i dokonania licznych świadomych wyborów. Jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia, która ma ogromny wpływ na wszystkie dalsze etapy jest wybór najodpowiedniejszego projektu budowlanego. Czasem jest to proces niezwykle trudny i skomplikowany, wymagający logicznego myślenia i rozsądnego sprawdzania wszelkich szczegółowych informacji. Już na tym etapie należy myśleć o wielu parametrach i rozwiązaniach, jak na przykład piece do ogrzewania całego budynku. Zarówna powierzchnia całego domu, układ pomieszczeń, a nawet wygląd budynku od zewnętrznej strony, maja duże znaczenie, dlatego należy każde z tych aspektów przemyśleć jeszcze przed zakupem projektu.

Projekt dopasowany do działki budowlanej

Zakup projektu budowlanego przed wyborem działki budowlanej to nie najlepszy pomysł, który ostatecznie może okazać się dużą stratą pieniędzy. Bardzo ważne jest dopasowanie projektu domu do działki oraz jej możliwości i warunków zabudowy. Ponadto nie każda działka budowlana ma doprowadzony gaz dlatego już na etapie projektowania domu trzeba brać pod uwagę inne rozwiązania, jak na przykład pompy ciepła. Jednak ogrzewanie gazowe to często nie jedyna przeszkoda, jeśli najpierw wybierze się projekt, a dopiero w późniejszym czasie działkę budowlaną. Duże znaczenie mają również strony świata, które wpływają na obecność światła słonecznego w poszczególnych pomieszczeniach domu. Wpływ na dopasowanie projektu budowlanego do działki budowlanej mają przede wszystkim warunki zabudowy, które wydawane są przez właściwą instytucję. Dokument ten określa dokładną powierzchnię zabudowy dopuszczaną na wybranej działce, której nie można przekroczyć. Dlatego też najrozsądniejszym podejściem do wyboru projektu domu jest załatwienie warunków zabudowy w pierwszej kolejności. Dzięki temu późniejsza adaptacja projektu nie będzie stanowić żadnego problemu i nie przysporzy dużego stresu inwestorowi.

Potrzeby całej rodziny

Wybierając projekt budowlany swojego wymarzonego domu warto kierować się funkcjonalnością i potrzebami całej rodziny. Każdy z domowników ma bowiem prawo do wypowiedzenia się czego tak naprawdę oczekuje i jak powinien wyglądać wymarzony dom. Biorąc pod uwagę wszystkie te głosy oraz warunki zabudowy, należy poszukiwać projektów spełniających wszystkie kryteria. Duże znaczenie mają również możliwości finansowe inwestora, ponieważ wybór projektu budowlanego przewyższającego budżet na to przeznaczony, może spowodować ogromne problemy w późniejszym czasie. Projekt budowlany stanowi również podstawę dla banku do oceny potrzebnej kwoty kredytu hipotecznego. Dlatego też dom powinien zarówno spełniać oczekiwania wszystkich domowników i członków rodziny, jak również być w zasięgu możliwości finansowych i zdolności kredytowej. Brak zdolności kredytowej do sfinansowania wybranego projektu domu, może spowodować zatrzymanie prac budowlanych i liczne problemy z opłaceniem ekipy.