Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 21, 2018 in Budowlanka |

Fototapety – z czym to się je?

W ciągu ostatnich kilku lat trendy wnętrzarskie zmieniały się bardzo dynamicznie. Przechodziliśmy od wystroju bardzo przytulnego, pełnego brązów i beżów, przez surowy styl industrialny, po estetykę skandynawską. Jakiś czas temu bardzo modnym było malowanie wszystkich ścian w mieszkaniu na biało, ale obecnie już odchodzimy od tego trendu i próbujemy w jakiś sposób ożywić nasze wnętrza. Fantastycznym sposobem, żeby zrobić to bardzo prosto są fototapety. Jak wykorzystać je w mieszkaniu, by wyglądały stylowo i nowocześnie?

Czym są fototapety?

Ciekawa dekoracja, fototapety na ścianę, zachowują się dokładnie tak samo jak klasyczne tapety, z tym, że mają znacznie ciekawsze wzory. Taka dekoracja ma wyglądać jak ogromne zdjęcie na naszej ścianie. Możemy więc dzięki nim mieć las w salonie, plażę w sypialni i pola uprawne w kuchni. Różnorodność wzorów, jakie mają fototapety sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć coś, co wpasuje się w jego gust.

Jak je przykleić?

Zazwyczaj fototapety na ścianę kładzie tak samo, jak klasyczne tapety, z użyciem specjalnego kleju. Co ciekawe, istnieją też takie w formie naklejek. Dzięki temu, można je znacznie łatwiej umieścić na ścianie. Nie mniej jednak, trzeba być z tym bardzo ostrożnym, bo mamy tylko jedną szansę, żeby umieścić naklejkę w odpowiednim miejscu. Ważne jest też to, żeby zwrócić szczególną uwagę na pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się podczas naklejania. Musimy pozbyć się ich bardzo delikatnie, żeby fototapeta prezentowała się nieskazitelnie.

Na całą ścianę, czy tylko na jej kawałek?

To, jak i gdzie nakleimy naszą fototapetę zależy tylko i wyłącznie od nas. W niektórych wnętrzach będzie się ona prezentowała świetnie, jeśli umieścimy ją na całej ścianie, a w innych lepiej sprawdzi się jako akcent, na jej kawałku. Warto za to zwrócić uwagę na jej kolorystykę, bo ona może wiele zmienić w danym pomieszczeniu. Jeśli jest ono niewielkie, powinniśmy unikać ciemnych barw, bo mogą one jeszcze bardziej zmniejszyć całą przestrzeń. Nie mniej jednak, fototapety na ścianę przedstawiające las czy plażę sprawią, że pokój będzie się wydawał znacznie większy. Nadadzą mu one dodatkowej głębi.

Niezależnie od tego na jaką fototapetę się zdecydujemy, możemy być pewni, że nada ona zupełnie innego klimatu naszemu mieszkaniu. Będzie ona znacznie ciekawsza, niż pusta, biała ściana. W dodatku, ilość wzorów, jakie mogą mieć fototapety jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie. A nawet jeśli nie, to można wykonać tapetę na zamówienie.