Rynek mieszkaniowy. Co trzeba wiedzieć
Powziąłeś decyzję o zakupie mieszkania. Nie ma teraz żadnego znaczenia, czy sam chcesz w nim mieszkać, czy ma służyć celowi wynajmu. Decyzja musi być wielokrotnie i spokojnie przeanalizowana. Mieszkanie, które kupujesz, ma służyć na lata. Często do końca Twojego życia. Zrób dokładną kalkulację zalet i wad. Wiele informacji na temat nieruchomości znajdziesz w Internecie. Obserwuj też ceny mieszkań w Polsce. Wtedy możesz taniej kupić i po pewnym czasie drożej sprzedać swoje mieszkanie.
Długofalowa inwestycja w swoją przyszłość
To jest właśnie zakup upragnionego mieszkania. Od tego zależeć będą Twoje finanse w przyszłości. Trzeba pamiętać o tym, że stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości, z reguły, jest niewiele wyższa od inflacji. Musisz także zapłacić odpowiedni podatek.
W jakiej lokalizacji kupić nieruchomość?
Znane są przypadki zakupu mieszkania i następnie przekształcenia jego w powierzchnię biurową. Jeśli lokalizacja będzie naprawdę dobra (blisko centrum, w pobliżu uczelnie wyższe, dobry poziom skomunikowania), jego cena może szybko wzrosnąć i to konkretnie. Dlatego wybór prestiżowej lokalizacji jest kluczowy. Zakup takiego mieszkania jest bardzo dobrą inwestycją. Mieszkania umiejscowione blisko rynku nie powinny tanieć, a wręcz przeciwnie, powinna rosnąć ich wartość znacznie bardziej niż przeciętnie.
Ważne pytania odnośnie atrakcyjności danego mieszkania
Wybrałeś wymarzone dla Ciebie mieszkanie. Na początek sprawdź MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego)! Dzięki temu dokumentowi ocenisz sytuację infrastruktury tej lokalizacji. Określisz także plany inwestycyjne, które chcesz zrealizować w przyszłości. Blisko tego mieszkania powinny być ważne placówki publiczne (szkoła, szpital, centrum handlowe, przedszkole). Sprawdź raz jeszcze, czy tak jest. Kolejną ważną sprawą jest węzeł komunikacji miejskiej. Jak szybko przedostaniesz się do centrum miasta, a także do jego kluczowych atrakcji. Czy będziesz w stanie szybko dotrzeć do innych ważnych miejsce w danym mieście. Ten punkt musisz dokładnie przeanalizować, żeby nie spotkał Ciebie zawód.
Inwestowanie w mieszkania pod wynajem lub z możliwością odsprzedania ich z zyskiem ma, jak najbardziej, sens. Trzeba to jednak robić z głową. Sytuacja musi być przeanalizowana na wszystkie możliwe sposoby. Od tego zależy, czy zarobisz po kilku latach oraz ile zarobisz. Wobec powyższych faktów i elementów, chciałem Tobie, możliwie jak najbardziej, przybliżyć kwestię inwestowania w nieruchomości. Chcesz przecież zarabiać więcej niż wynosi inflacja roczna. Gdyby tak nie było, wybrałbyś obarczone zerowym ryzykiem lokaty bankowe, a tego chyba nie chcesz.
Najnowsze komentarze