Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2020 in Wnętrze |

Szybka charakterystyka stylu retro

Remont to duże przedsięwzięcie, jednak jest on warty całego tego zachodu. W końcu przestrzeń, w której mieszkamy ma na nas ogromy wpływ. Musimy dobrze czuć się we własnym, domu czy mieszkaniu, aby potem z nową energią i życiem wstawać codziennie z łóżka i zabierać się za codzienne obowiązki.
A jaki jest styl aranżacji, który najlepiej zapewni nam właśnie taką energię, uśmiech i poczucie swobody we własnym mieszkaniu? Retro.

Czym jest styl retro?

Retro to styl aranżacji wnętrza domu na styl lat 50.60. i 70. XX wieku. Jednak niech cię te lata nie zniechęcają. To, że dużą inspiracją są niezwykle kolorowe lata połowy ubiegłego wieku nie znaczy, że wracamy się do mody naszych babć. Obecnie w retro chodzi również o to, aby połączyć nowoczesność ze stylowymi, fajnymi dodatkami i kolorami, które upiększą nasze mieszkanie czy dom. Nie zmienią w pomieszczenie, w którym żyje ktoś odcięty od świata zewnętrznego.

Cechy charakterystyczne retro

Styl retro to przede wszystkim mocne kolory. Nie chcemy jednak od razu wprowadzać całej tęczy do domu. Wystarczą czasem mocne akcenty przykładowo jedna intensywnie bordowa ściana, na tle której postawimy kanapę obitą sztuczną skórą, lub mocne meble drewniane, nawiązujące do starych lat. Reszta ścian w pokoju może być wtedy nawet biała, a żeby za bardzo się nie odcinała możemy powiesić na nich ciekawe grafiki z czerwonymi akcentami, by wszystko do siebie pasowało.
Mimochodem wspomnieliśmy o drugiej ważnej cesze stylu retro. Mocne, drewniane meble. Żadne aranżacje wnętrza w stylu retro nie obędą się, bez choć jednego pomieszczenia, w którym będą mocne, drewniane meble. Choćby to miała być sypialnia, gdzie będzie pojemna szafa, która będzie właśnie takim akcentem.
Innym motywem mebli, który wprowadzi styl retro to materiały sztuczne. Fotele tapicerowane sztuczną skórą, drewniane krzesła z obiciem w jasnych kolorach, albo wiszące fotele.
Skoro już mowa o materiałach sztucznych niekoniecznie musisz mieć meble z nich. Wystarczą dodatki jak fantazyjne figurki w dziwnych kolorach, czy kształtach albo ciekawe abażury lamp.

Jakie kolory wybierać do aranżacji wnętrz retro?

Retro lubi krzykliwe kolory, ale jak już zostało powiedziane nie musimy robić dyskoteki w dom. Podstawą w tym stylu może być nawet kolor biały, do którego dobierzemy w formie dodatków, czy dwóch trzech mebli intensywny, krzykliwy kolor. Musimy pamiętać bowiem, że teraz retro to nie tylko cofnięcie się do lat 50. 60. 70 XX wieku. To coś bardziej przypominającego, jak wzięcie coś z tamtych czasów i dostosowanie tego do dzisiejszej estetyki.
Ale jakie dokładnie kolory są retro?
Najczęściej stosuje się połączenia barwy takie jak :
– zieleń w odcieniu awokado, groszkowym lub oliwkowym w kontraście z szarością
– musztardowa żółć
– czerń i biel – zwłaszcza w formie płytek na podłodze w łazience lub kuchni
– brązy – najczęściej ciemne, podchodzące pod barwę czekolady
– pomarańcze – odcienie koloru pomarańczowego, najbliższe cytrusowemu owocowi, żadne zgaszone, czy stłumione pomarańczowe kolory
– róż, fiolet turkus i złoto – te kolory zwykle są wprowadzane do pomieszczeń, które nie mają bić po oczach tym mocnym akcentem; częściej więc sypialnie i łazienki są w nich urządzane, jako przestrzeń spokoju, odpoczynku.