Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2020 in Wnętrze |

Taras, czy balkon?

Czasami, przy budowie domu wiedza, jaką posiadamy po jego wybudowaniu byłaby bezcenna wcześniej, w fazie jego projektowania. Niestety nie mamy do dyspozycji maszyny do podróży w czasie, aby urzeczywistnić takie rzeczy. Możemy jedynie doradzać, wspierać radą i rozwiązywać większe lub mniejsze problemy.
Tak tez będzie dzisiaj. Omówimy temat tarasu, a balkonu. Co jest lepsze, w co więcej wkładać pracy i zaangażowania, i czy dobrze jest mieć oba.

Zasadnicza różnica

To dwie zupełnie inne rzeczy. Taras, jest na parterze, zwykle ma większą powierzchnię i jest od strony ogrodu, podwórka.
Balkon zaś znajduje się na piętrze – pierwszym lub którymś z kolei. Jest mniejszy, może znajdować się i od strony drogi i od strony podwórka.

Funkcjonalność

Taras, często i to nie bez powodu, nazywany jest “letnim salonem”. W piękne, ciepłe dni, stanowi bowiem świetne miejsce do siedzenia przy kawie i ciastku, do grillowania z rodziną i przyjaciółmi, do jedzenia wspólnych posiłków, czy po prostu do spędzania czasu wolnego. Dzięki temu, że ma dość dużą powierzchnię mieści dość dużo mebli i jest zwykle na nim dość wolnej przestrzeni, by w razie potrzeby donieść potrzebny umeblowanie.
Tak naprawdę możemy tą przestrzeń traktować jako kolejne pomieszczenie w domu, wymagające jedynie ładnej pogody.
To drugie zaś zazwyczaj jest o wiele mniejszy. Mieści się na nim zazwyczaj kilka osób – i to niekoniecznie siedząc. Jest bardzo dobrym miejscem, by usiąść w ciepły wieczór z książką i herbatką, jednak nie jest dobry, jeśli chodzi o przyjęcia.
Jego inną zaletą jest zaś możliwość spokojnego trzepania i przewietrzenia pościeli. Ze względu na to, że na balkon nie wejdzie dużo osób, zwykle nie odbywają się tam imprezy, czy nie przyjmujemy na nich gości. Dlatego spokojnie może tam wietrzyć się pierzyna. Na tarasie mógł być już to pewien problem.

Sprawy techniczne

Projekt, a rzeczywistość to czasami dwie różne sprawy. Zwłaszcza jeśli dopiero po latach stwierdzamy, “Tak, powinniśmy to mieć… Zróbmy remont, zróbmy sobie coś, do siedzenia na świeżym powietrzu”.
Cóż… Lepiej w takiej sytuacji zrobić taras. Dlaczego?
Balkony no cóż, wiszą w powietrzu i aby go zrobić trzeba nająć ekipę budowlaną. Co do tarasu to może to być nawet beton z panelami podłogowymi. I będzie spełniać swoją funkcję fantastycznie. Będzie miał większą powierzchnię, stanowić miejsce do spotkań rodzinnych i grillowania, a także możesz go wykorzystywać jak balkon.
Przy czym jest o wiele prostszy w budowie amatorskiej, tańszy i bardziej praktyczniejszy.
Budowę balkonu lepiej uwzględnić już przy budowie domu, kiedy i tak, czy tak jest zamówiona ekipa budowlana. Wtedy taki balkon nie generuje o wiele większych kosztów, a na pewno jest tańszy niż budowa balkonu po latach w formie remontu.

Tarasy górą?

To, że tarasy spełniają więcej funkcji i są bardziej praktyczne nie powinno sprawiać, że balkony wyklucza się na zawsze. Są ludzie, którzy bardzo lubią balkony przez fakt, że są na nich wyżej, mogą bez problemu uprawiać na nich rośliny pnące, czy po prostu lubią klimat, jaki jest na nich wieczorami.