Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 3, 2018 in Nie tylko budowa... |

Nowoczesna technologia

Prace ręczne w coraz szybszym tempie przechodzą do historii. Zastępowane są przez nowoczesne technologie CNC. Za pomocą sprzętu obraiany jest metal, tworzywa i inne materiały. Dużo większa ekonomiczność, precyzja i co najważniejsze w obecnych czasach, szybkość.

Metody ręczne, a może obróbka skrawaniem CNC

Przemysł wbrew pozorom rozwija się w coraz większym tempie, powoli zapominamy o powolnej pracy ludzkich rąk. Na czym polega obróbka skrawaniem? W kilku słowach jest to proces, który polega na usunięciu niewielkich części materiału w celu nadania mu odpowiednio pożądanej formy. Do najpopularniejszego rodzaju obróbki należy toczenie, frezowanie oaz szlifowanie. Praca ludzkich rąk do niedawna była niezastąpiona, jednak coraz większy rozwój przemysłu, sprawił, że nastąpił w niesamowicie szybkim tempie rozwój nowych technologii CNC.
Skrót ten oznacza komputerowy system sterowania, pozwala on nadzorować pracę maszyn, jak chociażby prasy CNC. Wykorzystanie tego typu technologii pozwala nam metale czy inne tworzywa sztuczne dokładnie obrobić w znacznym tempie. Odpowiednie zaprogramowanie maszyny pozwoli wykonać setki, tysiące a nawet więcej takich samych elementów, w krótkim czasie.

Obróbka skrawania – zalety

Na pierwszym miejscu oczywiście stoi wydajność, praca wykorzystująca nowoczesną technologię jest dużo szybsza. Kolejną pozytywną cechą oczywiście jest precyzja oraz wysoka powtarzalność elementów. Wysoka powtarzalność elementów oraz zmniejszenie strat materiału sprawiły, ze wszystkie te czynniki przeważyły na korzyć nowoczesnego procesu.
Skrawanie kojarzone najczęściej było z metalem (aluminium, mosiądz czy inne), obecnie jednak stereotyp przechodzi w zapomnienie, a technikę stosuje się do wytwarzania przeróżnych elementów w innych, odmiennych tworzyw. Maszyny wykorzystuje wiele branż, pośród nich możemy wyróżnić przemysł, motoryzację, branże drzewną i meblową, oświetleniową oraz inne.

Wyprodukowany element jest starannie docięty, różne krzywizny nie sprawiają obecnie żadnego problemu osobie, która obsługuje maszynę. Wiele elementów, dokładnie wykonanych w tych samych parametrach. Precyzja i doświadczenie fachowca pozwalają na pracę szybką i efektywną, a co za tym idzie znacznie bardziej ekonomiczną niż wykonywanie poszczególnych elementów ręcznie. Metoda ta jest doskonałym sprzętem do wytwarzania elementów seryjny, ale także nadaje się świetnie do produkcji pojedynczych elementów. Osoby, które chcą poznać nową technologię powinny skorzystać z różnych pokazów oraz kursów, które umożliwiają poznanie techniki.