Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 18, 2021 in Nie tylko budowa... |

Wrzesień w ogrodzie i na parapecie

Wrzesień to miesiąc kiedy sezon ogródkowy się już kończy. Dlatego to właśnie w tym miesiącu mamy najwięcej prac porządkowych oraz przygotowawczych do następnego sezonu. Temperatury są już umiarkowane, dlatego praca na zewnątrz to sama przyjemność, pod warunkiem, że nie pada.

Wrzesień w ogrodzie

To czas intensywnych porządków posezonowych. Zazwyczaj w tym miesiącu zakańczamy koszenie trawnika i innych prac z użyciem narzędzi takich jak np. sekator, nożyce, kosiarka czy podkaszarka. Warto je obejrzeć i dokładnie wyczyścić i zakonserwować, a w razie zaistniałej potrzeby oddać do serwisu, aby na wiosnę były w pełni gotowe do rozpoczęcia sezonu. To także czas usunięcia z grządek wszystkiego co przekwitło oraz roślin jednorocznych. W tym miesiącu wykopujemy także cebule i kłącza bylin, które nie zimują w gruncie i przechowujemy je w suchych warunkach w domu, aby wczesną wiosną wsadzić je do gruntu. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w sierpniu to we wrześniu sadzimy cebulki roślin kwitnących wczesną wiosną np. przebiśniegów czy krokusów. Najlepiej cebulkę umieścić w specjalnym ażurowym koszyczku, który jest zabezpieczeniem przed gryzoniami. To także odpowiedni moment na przesadzanie krzewów iglastych. Pamiętajmy, aby po przesadzeniu bardzo obficie je podlewać. Czyścimy dokładnie skrzynki po roślinach sezonowych i zabieramy je do pomieszczenia np. garażu, aby nie zniszczyły się od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tak samo postępujemy z meblami ogrodowymi. Czyścimy je i jeżeli mamy taką możliwość to chowamy w suchym i zadaszonym pomieszczeniu. Altany zabezpieczamy np. folią. Krzewy okrywamy na zimę, aby uchronić je przed przemrożeniem.

Wrzesień na parapecie

Na zewnętrznych parapetach i tarasach we wrześniu królują wrzosy. Można z nich zrobić naprawdę przepiękne kolorowe kompozycje. Na parapecie królują wtedy rośliny balkonowe takie jak pelargonie czy pokrzywki. Ponadto we wrześniu staramy się już tak często i obficie nie podlewać roślin doniczkowych bo jest to czas kiedy wchodzą one w stan spoczynku i nie potrzebują już tak dużego nawodnienia. Wrzesień w ogrodzie i na parapecie jest bardzo kolorowy. Rośliny jesienne cechują się zazwyczaj pięknymi i intensywnymi barwami, które poprawiają nam nastrój w te coraz bardziej szare dni.