Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 21, 2020 in Wnętrze |

Jak oświetlić pomieszczenia w domu?

Wystrój wnętrz zależy od wielu czynników. Wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, gustu mieszkańców domu, funkcji jaką ma pełnić, budżetu domowników, mebli i oświetlenie. Właśnie, oświetlenie, przez wielu sprowadzone tylko do funkcjonalności,( przy czym nie zawsze spełnia tą funkcję) wprowadza inny klimat i nastrój do wnętrza. Sam kształt żyrandola w salonie może także ożywić pomieszczenie. Oświetlenie ma więc niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o nasze pomieszczenia.

Światło w pomieszczeniach

Pierwsza i najbardziej oczywista funkcja światła to rozjaśnienie mroku, wprowadzenie światła do ciemnego pomieszczenia. Jednak samo to stwierdzenie to w zasadzie banał. Nawet świeczka rozjaśni nam piwnicę, ale czy o takie światło nam chodzi?
Nie. Więc światło w pomieszczeniu musi być dopasowane do naszych potrzeb. W domowym biurze na przykład musi dobrze rozjaśniać nam blat biurka i nie rzucać cienia na jego blat – w pracy inżyniera, który musi wykonać rysunek jest to dość nieprzyjemne.
W piwnicy, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła, albo jest on znacznie ograniczony, musimy zamontować lampy, które dają dużo światła. Jeśli podobne lub nawet takie same zamontujemy zaś w salonie, który ma duże okna i dobry dostęp do światła dziennego, to… Będziemy z nich raczej korzystać tylko w nocy o północy. Bo wcześniej, na przykład wieczorem, gdy jest taka szarówka te lampy będą zbyt mocne. Zbyt intensywne światło zaś dosłownie razi to nasze oczy.
Dobrze więc dopasować moc żarówek w lampach do naszych potrzeb, albo jeśli mamy taką możliwość stworzyć taki układ, by zapalało się mniej żarówek na raz lub umieścić oprócz światła głównego dodatkowe.

Główne i poboczne źródło światła

Czym jest główne źródło światła?
Można powiedzieć, że to lampa, które daje najwięcej światła w pomieszczeniu, lub układ złożony z połączonych mniejszych lamp, które świecą się w tym samym czasie. Na przykład żyrandol.
Czym jest światło poboczne?
To wszelkie dodatkowe źródła światła, które są obok źródła głównego. Na przykład są to wszelkie kinkiety w pokoju gdzie są żyrandole, lampki nocne, lampki biurowe, lampy do czytania.

Jak dobrze oświetlić pomieszczenie?

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca tego, jak poprawnie oświetlić pomieszczenie. Najpierw zdecyduj do czego to pomieszczenie jest przeznaczone, gdzie będziesz najwięcej spędzać czasu i jakie światło będzie Ci do tego potrzebne. Przy czym trzeba zachować jedną mniejsza zasadę – do małych pomieszczeń lepiej wybierać jedno źródło główne. Chyba, że są naprawdę bardzo ciemne. Wtedy warto dodać jedno światło poboczne.
Jeśli jest to kuchnia, to najwięcej czasu będziesz spędzać przy zlewie i kuchence. Dlatego główne światło powinno znajdować się tak, by dobrze te miejsca oświetlać.
Jeśli oświetlamy salon warto się dłużej zastanowić. Jeden żyrandol może wystarczyć w większości przypadków, jednak warto postawić tam też jedną mniejszą lampę lub kinkiet. Podczas nocnego, wieczornego oglądania telewizji, warto abyśmy mieli mniejsze źródło światła, które da choćby większą, lekką poświatę. Dzięki temu nasze oczy nie zmęczą się tak podczas oglądania w nocy.
Najwięcej czasu powinniśmy spędzić na oświetlaniu sypialni i domowego biura. W sypialni dobrze, jeśli mamy większe źródło światła, lampki nocne przy łóżku i lampę przy szafie i toaletce z kosmetykami. W domowym biurze zaś musimy głównie skupić się na oświetleniu miejsca naszej pracy.