Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 1, 2022 in Wnętrze |

Jakie są rodzaje okapów?

Rozważasz zakup nowego okapu kuchennego? Zastanawiasz się, jakie dostępne na rynku modele warto uwzględnić przy wyborze oraz co wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji? Sprawdź popularne okapy i kup ten, który najbardziej spełni Twoje oczekiwania. 

Okap kuchenny – jaką funkcję pełni w pomieszczeniu? 

Okap kuchenny powinien stanowić nieodłączny element wyposażenia kuchennego. Jest to bowiem urządzenie, które znacznie ułatwia ogólne funkcjonowanie w trakcie przygotowywania potraw, a także zapewnia estetyczny wygląd całej przestrzeni.

Decydując się na okap kuchenny, należy wybrać wyłącznie taki, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Jest to bowiem inwestycja na wiele lat. Dlatego nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Trwałe urządzenie, które pochodzi od sprawdzonego producenta, zapewnia prawidłowe działanie, a także stanowi dodatkowy element ozdobny kuchni. Szeroką ofertę nowoczesnych urządzeń można znaleźć na stronie Ciarko Design.

Jaki okap wybrać?

Na rynku wyróżnia się obecnie sporo modeli okapów kuchennych. Ostateczną decyzję należy podjąć, uwzględniając kilka ważnych czynników. Urządzenie powinno być dostosowane przede wszystkim do preferencji przyszłych użytkowników oraz specyfiki pomieszczenia. Najlepiej wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • design urządzenia,
  • sposób zagospodarowania pomieszczenia kuchennego,
  • miejsce, w jakim ma się znaleźć okap kuchenny,
  • wielkość kuchenki gazowej,
  • wymiary wnętrza,
  • styl, w jakim urządzona jest kuchnia,
  • sposób funkcjonowania domowników w trakcie gotowania.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych? 

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne są najczęściej wybieranymi modelami wśród urządzeń kuchennych. Charakteryzują się łatwym montażem i są bardzo estetyczne. Sprzęt zazwyczaj umieszcza się bezpośrednio przy ścianie nad kuchenką gazową lub indukcyjną. Dzięki temu możliwe jest efektywne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, które wydzielają się w trakcie przygotowywania potraw. 

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe wybierane są przez osoby, które zdecydowały się na posiadanie kuchenki gazowej lub indukcyjnej na środku pomieszczenia kuchennego. W takim przypadku urządzenia montowane są nad wyspą, dzięki czemu możliwe jest najbardziej efektywne działanie sprzętu. Okapy wyspowe posiadają zazwyczaj bardzo elegancki design, ponieważ najczęściej tworzone są w ciekawych formach. Sprzęty mogą przybierać kształt owalu, tuby, prostokąta czy nawet litery L. 

Okapy blatowe

Bardzo atrakcyjnymi modelami okapów kuchennych są urządzenia blatowe. Nowoczesna forma montażu, która polega na wstawieniu sprzętu do środka szafki, umożliwia bardzo estetyczny wygląd kuchni. Okapy blatowe charakteryzują się nietypowym sposobem działania, ponieważ wysuwane są wyłącznie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Opcja ta idealnie sprawdza się w kuchniach o małym metrażu, gdzie każdy kąt ma znaczenie.

Okapy zintegrowane z płytą indukcyjną

Wśród innowacyjnych urządzeń wyróżnia się również okapy zintegrowane z płytą indukcyjną. Sprzęt montowany jest jednocześnie z kuchenką, tworząc z nią jedną spójną część. Umożliwia to efektywne pochłanianie zapachów i wilgoci oraz zapewnia bardzo estetyczny design.

 

Kategoria: wnętrze domu